Strona główna » Poradnik » Jak dobrać odpowiedni zasilacz do taśmy led ?

Jak dobrać odpowiedni zasilacz do taśmy led ?

Data dodania: 23-10-2018


Jak dobrać odpowiedni zasilacz do taśmy led ?

 

Taśmy LED do prawidłowego działania potrzebują stałego napięcia, dlatego zalecanymi w tym celu są zasilacze impulsowe stabilizowane. Pozwalają one na dostarczenie odpowiedniego napięcia oraz dbają o prawidłowe funkcjonowanie elementów oświetlenia.

W przypadku niesprzyjającego otoczenia (wilgoć, brak wentylacji, zapylenie) dla pracy zasilacza należy wybrać odpowiednią klasę szczelności (IP) oraz jego typ.

 

 

Przy planowaniu instalacji elektrycznej, trzeba pamiętać o poprowadzeniu odpowiednich przewodów, a także miejscu, w którym będziemy mogli ukryć zasilacz - ważne, aby było to miejsce łatwo dostępne, które w razie awarii umożliwi wymianę na nowy egzemplarz.
 

Do obliczenia mocy zasilacza potrzebne są dwie kluczowe informacje:

  • długość odcinka taśmy led, którą chcemy zamontować

  • pobór mocy przez 1 mb taśmy
     

Przedstawimy na przykładzie jak odpowiednio to obliczyć pamiętając o dodaniu dodatkowych ok. 10% zapasu. Zasilacz nie powinien pracować na maksymalnym obciążeniu, dlatego pozostawienie zapasu jest bardzo ważne.


 

Przypuśćmy, że mamy 4m taśmy LED, a jeden metr pobiera 4,8 W
 

Mnożymy długość x pobór x dodatkowe 10%
 

(4m x 4,8 W/mb) x 110% = 21,12 W 

Pamiętać należy, że taśmy led zasilane napięciem 24V nie mają spadków napięcia co 5m (jak w przypadku taśm na 12V), ale  co 10 metrów. Pozwala nam to zaoszczędzić dodatkowych wpięć z zasilanianiem i dodatkowych kabli od zasilacza.


Jeśli nie wiesz co wybrać chętnie doradzimy: 
-
 sklep@redled.pl  
513 501 621
- sklep stacjonarny RedLed, ul.Kochanowskiego 19/1, Nowy Sącz

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradnik
Newsletter

 
Znajdziesz nas na:
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu